Baw się ze swoją pociechą na podłodze

 

Rodzice na każdym etapie rozwoju dziecka powinni dbać o to, aby mieć z nim dobrą relację. Jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia maluszka, ponieważ to wtedy buduje się między innymi poczucie bezpieczeństwa. Co zrobić, aby zapewnić maleństwu odpowiednie wsparcie? Dobrym sposobem na pogłębienie więzi jest zabawa z pociechą na podłodze. Rodzic zniża się do poziomu dziecka, a tym samym może nie tylko utrzymać z nim kontakt wzrokowy, ale także spojrzeć na otaczającą rzeczywistość z perspektywy maluszka.

 

Wspólna zabawa na podłodze – korzyści

Jedną z najważniejszych zalet wspólnej zabawy na podłodze jest możliwość budowania głębokiej relacji ze swoją pociechą. Nasze dziecko ma sposobność do tego, aby poczuć, że rodzic to nie tylko osoba, która sprawuje nad nim opiekę, ale także towarzysz niesamowitych zabaw. Ponadto wspólna rozmowa z zachowaniem kontaktu wzrokowego ma o wiele większą wartość, aniżeli słowa wypowiedziane w pośpiechu i z góry. Jeśli podczas rozmowy z dzieckiem patrzymy mu w oczy, przekazujemy sygnał, że jest dla nas bardzo ważne i mamy do niego duży szacunek. To pozwala maleństwu poczuć, że darzymy go wielką miłością. Zabawa na podłodze ma nie tylko pozytywny wpływ na więź między rodzicami a dzieckiem. Niesie w sobie także korzyści zdrowotne. Pociecha, leżąc na macie, nie jest niczym skrępowana, co oznacza, że może wykonywać wszystkie ruchy swobodnie. W ten sposób uczy się własnego ciała, co zapewnia prawidłowy rozwój.  

 

Kocyk czy mata – co wybrać?

Jeśli chcemy bawić się wspólnie z maluszkiem na podłodze, musimy wyposażyć się w miękki kocyk lub matę do zabawy. Jest to niezbędne do tego, aby zapewnić dziecku odpowiedni komfort, a także uchronić go przed chłodem. Z pewnością wielu rodziców zastanawia się, czy do zabawy wystarczy zwykły kocyk, czy może warto zainwestować w matę. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli nasze dziecko ma wiele zabawek, a my sami potrafimy wymyślić ciekawe atrakcje, inwestowanie w matę może okazać się zbędne. Warto jednak pamiętać, że tego typu produkty są równie łatwe w przechowywaniu i przenoszeniu co zwykły kocyk. Dodatkowo maty mają różnego rodzaju grzechotki i inne zabawki, które stymulują rozwój dziecka. Kupując taki produkt zyskujemy nie tylko miejsce do zabaw, ale także dodatkowe akcesoria wspierające rozwój psychomotoryczny dziecka.  

 

Mata edukacyjna – moc możliwości

Jeśli zdecydujemy się na zakup maty, musimy pamiętać o tym, aby wybrać jak najlepszy produkt. Na początku trzeba sprawdzić, czy wybrany model został zrobiony z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Po sprawdzeniu jakości wykonania, konieczne jest to, aby upewnić się, że mata posiada akcesoria, które sprawią, że zabawa stanie się bardziej atrakcyjna. Podstawowym elementem jest pałąk z zabawkami. Ważne jest również to, aby na powierzchni tkaniny znalazły się elementy szeleszczące, piszczące i o zmiennej fakturze. Dzięki temu maleństwo będzie mogło lepiej się rozwijać. Kolejnym ciekawym dodatkiem są lustereczka, w których pociecha może się przeglądać.


DODAJ KOMENTARZ