Dlaczego warto spacerować z dziećmi?

 

Regularne spacery powinny na stałe zagościć w naszym planie dnia. Jest to dobry sposób na to, aby lepiej się zorganizować, a dodatkowo zaczerpnąć świeżego powietrza i zapewnić sobie i swoim pociechom odpowiednią ilość ruchu. Wychodzenie na dwór z dziećmi pociąga za sobą wiele innych korzyści. O zaletach przebywania na świeżym powietrzu można mówić bardzo długo – warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Dobry wpływ na organizm

Jednym z najważniejszych atutów wychodzenia na dwór z maluszkami jest to, że spacery dobrze wpływają na funkcjonowanie organizmu. Mózg dostaje odpowiednią ilość tlenu, dzięki czemu pracuje sprawniej i efektywniej. Dziecko będąc na dworze, uczy się jak reagować na zmienne warunki atmosferyczne – mówiąc potocznie, maluch “hartuje się”. W efekcie jest bardziej odporny na infekcje i różnego rodzaju choroby. Spacerując w słoneczne dni dostarczamy także ciału dużą dawkę witaminy D, która odpowiada za prawidłowy rozwój kości. Jest to ważne na każdym etapie życia, dlatego służy nie tylko dziecku, ale także rodzicom.

 

Poznawanie świata

Przebywanie na świeżym powietrzu oddziałuje pozytywnie na organizm maleństwa, a także pozwala mu poznawać świat. Jak wiadomo, na początkowym etapie życia dziecko spaceruje w gondoli, bo tego typu pojazd zapewnia mu odpowiednią ochronę przed wiatrem czy chłodem. W miarę upływu czasu, rodzice zaczynają korzystać z popularnych spacerówek, które skierowane są przodem do kierunku jazdy. Dzięki temu dziecko może podziwiać otaczającą go rzeczywistość i uczyć się nowych rzeczy. Pociecha może chłonąć obrazy i dźwięki, które pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że dziecku w przyszłości łatwiej będzie zrozumieć otaczający go świat. Obserwowanie przyrody rodzi także wrażliwość na jej piękno.

 

Budowanie relacji

Spacerowanie to bardzo dobry sposób na zacieśnienie więzi między rodzicami i dzieckiem. Wiele mam i tatusiów korzysta nie tylko ze standardowych wózków, ale także wybiera wygodne nosidełka. Pozwalają one mieć swoją pociechę blisko siebie, jednocześnie nie ograniczając ruchów rodzica. Spacerowanie ma pozytywny wpływ nie tylko na relacje rodzic-dziecko, ale także ułatwia maluszkowi socjalizację z innymi ludźmi. Podczas pieszych wędrówek często napotkamy spacerujących rodziców z dziećmi. Można nawiązać z nimi kontakt, na czym zyskują nie tylko maleństwa, ale także mamy i ojcowie.

 

Spaceruj także zimą!

Na pytanie – czy można spacerować zimą? – trzeba z pełnym przekonaniem odpowiedzieć, że tak. Niskie temperatury nie powinny nas odstraszać i zmuszać do rezygnacji z wyjścia na dwór. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio ubrać maluszka. Ubranka nie powinny zbyt mocno oplatać skóry dziecka, gdyż nie tylko wpływa to negatywnie na jego komfort, ale także sprawia, że szybciej ono marznie (krew wolniej krąży). Musimy pamiętać o dodatkowym okryciu i czapeczce na główkę. Podczas mroźnych dni lepiej sprawdzają gondole, aniżeli wózki spacerowe, ponieważ zapewniają one lepszą ochronę przed zimnym wiatrem. Niemniej jednak, jeśli nasze dziecko jest już zbyt duże na tego typu wózek, spacerówka również dobrze spełni swe zadanie. Musimy tylko wybrać dobrej jakości model. Poleca się tutaj produkty wyposażone w ochraniacz na nóżki (ocieplacz), który sprawi, że maluszek nie zmarznie. Choć mroźna zima nie powinna wpływać na częstotliwość naszych spacerów, czasami warto z nich zrezygnować. Są to jednak ekstremalnie pogodowo sytuacje – smog, bardzo silny wiatr, duży mróz czy intensywne opady śniegu lub deszczu.


DODAJ KOMENTARZ