Nauka równowagi – pierwszy rowerek dla naszej pociechy

 

Zanim maluszek dobrze nauczy się stawiać kroki, mija całkiem sporo czasu. Dzieci wywracają się nie tylko przy pierwszych próbach chodzenia, ale też wykonywania różnych czynności. Z czasem opanowują tę umiejętność perfekcyjnie, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, odpowiednio dbając o bezpieczeństwo dziecka, aby w razie upadku nie zrobiło sobie krzywdy.

 

Nauka chodzenia – łapiemy równowagę

Część rodziców niepotrzebnie pospiesza dziecko, zachęca do nauki chodzenia prowadząc malucha za dłonie. Nie warto jednak przyspieszać tego procesu, bo każdy bobas rozwija się w swoim tempie. Oczywiste jest, że szerokie grono dobrych ciotek i wujków będzie pytać: dlaczego Twoje dziecko jeszcze nie chodzi? Początkowo rodzice strasznie przejmują się takimi stwierdzeniami, ale nie warto zmuszać maluszka i porównywać z innymi dziećmi, niech rozwija się w swoim tempie. Jeśli jednak Twoja pociecha bardzo rwie się do chodzenia, ale ma jeszcze problemy z równowagą, wybierz chodzik lub popychacz. Takie zabawki bawią, uczą i chronią malucha przed upadkami oraz zderzeniem z różnymi obiektami.

 

Umiem już chodzić

Nawet, gdy Twój malec do perfekcji opanuję sztukę chodzenia, pamiętaj, że jego nóżki nie są jeszcze tak pewne, a do tego pojawia się kwestia tego, że to pieluszka ogranicza jego ruchy. Oczywiście lepiej ją nosić, bo nie da się ukryć, że pampersy stanowią świetną amortyzacje w czasie upadku. Aby nauczyć dziecko równowagi, warto wykonywać z nim ćwiczenia. W ten prostu sposób sprawimy mu radość, pokażemy, że sport jest ważny, a i nasze ciało też nam podziękuje.

 

Rowerek – łapiemy równowagę na świeżym powietrzu

Wiele osób uważa, że to właśnie jazda na rowerku jest najlepszą metodą na ćwiczenie równowagi u dziecka. Zanim jednak damy taki pojazd maluchowi, powinniśmy zdecydować się na rozwiązanie wolniejsze, czyli model biegowy. Zwykły rowerek jest szybszy i rodzic może mieć problem z dogonieniem swojej pociechy. Poza tym początkowo maluszek może mieć trudności z pedałowaniem, a do tego takie zwykłe rowerki są dość ciężkie. W związku z tym, na rynku pojawiły się pojazdy biegowe, czyli takie bez pedałów. Uważa się, że doskonale uczą one dziecko poprawnego zachowania na chodniku czy ścieżce rowerowej. Pozwalają też ćwiczyć koordynację ruchową i właśnie równowagę. Jednocześnie trzeba zauważyć, że dziecko nie rozwija na nich dużych prędkości, a do tego takie zabawki są po prostu lekkie. Dlaczego ten ostatni czynniki jest taki ważny? Każdy rodzic wie, że maluchy szybko się nudzą i na koniec spaceru dziecko zamiast rowerka woli chodzenie, a nawet jazdę w wózku. W efekcie czego to rodzic musi dźwigać za sobą rowerek. Wtedy niewielka waga jest zbawieniem dla naszych dłoni.

 

Zawsze w kasku

Nieważne, czy decydujesz się na zwykły model rowerka czy kupujesz ten biegowy, zawsze dobierz do niego kask. Dziecko może spaść z każdego typu pojazdu, a jego główka jest delikatna. Należy wiec zapobiegać większym urazom, właśnie nakładając kask. Pamiętaj też, aby wcześniej pokazać maluchowi, jak powinien zachowywać się na drodze. Część rodziców lekceważy te kwestie uważając, że to inni ludzie powinni uważać na małe istotki. W efekcie ich dziecko nie tylko zagraża sobie, ale też innym uczestnikom ruchu na chodnikach. Bądź szczególnie uważny, jeśli spacerujesz zaraz obok drogi, chodnik jest też połączony ze ścieżką rowerową lub na Twojej drodze jest dużo przejść dla pieszych. Jeśli sam chcesz jechać na rowerze, nigdy nie zostawiaj maluszka z tyłu. Jeśli idziesz na spacer sam/sama z dzieckiem, a dziecko porusza się na rowerku biegowym, staraj się w miarę możliwości jechać obok swojej pociechy. Natomiast, jeśli dziecko jest już duże i bardziej samodzielne, zawsze powinno jechać przed nami lub między obojgiem rodziców.

 Parse error: syntax error, unexpected ':' in /autoinstalator/kinderkraft/wp-content/themes/blueowl/comments.php on line 23