Od czego zależy prawidłowy rozwój dziecka?

 

Każdy rodzic pragnie, aby jego maleństwo dobrze się rozwijało. Dlatego tak ważne jest to, aby podejmować ze swoim dzieckiem różnego rodzaju aktywności. Da nam to pewność, że odpowiednio dbamy o swoją pociechę i zapewniamy jej szerokie możliwości rozwoju w przyszłości. Wszystkie kroki podjęte na pierwszych etapach życia dziecka wpływają na jego rozwój, a jak wiadomo najlepszym sposobem na stymulowanie go jest wspólna zabawa.

 

Poczucie bezpieczeństwa

Jeśli chcemy, aby rozwój naszego dziecka przebiegał poprawnie, musimy zatroszczyć się o to, aby zapewnić maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. To ono stanowi niejako fundament, bez którego rozwój małej istoty będzie utrudniony. Maleństwo, które ma zapewnione odpowiednie wsparcie, jest spokojniejsze. Tym samym może lepiej poznawać otaczającą go rzeczywistość i czerpać z niej garściami. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić, aby pociecha czuła się bezpiecznie. Najważniejsze jest to, aby okazywać jej miłość. Możemy to robić na wiele sposób – nie tylko przytulając czy całując maluszka, ale także poświęcając mu dużo uwagi i okazując szacunek.

 

Zmysły

Jako rodzice musimy zadbać o to, aby odpowiednio stymulować wszystkie zmysły maluszka. Jeśli chodzi o smak, początkowo nasze dziecko spożywa jedynie mleko. W miarę rozwoju pociechy konieczne jest jednak poszerzanie diety i wprowadzanie do niej nowych składników.

Zmysł wzroku na początku życia maleństwa pracuje stosunkowo słabo. Po kilku tygodniach maluch zaczyna dostrzegać przedmioty. Już wtedy warto dobrze zagospodarować otaczającą go przestrzeń. W tym celu można użyć karuzeli, którą montuje się na łóżeczku. Dziecko wodzi za nią wzrokiem i poznaje nowe kształty. Dobrym sposobem jest też wspólne oglądanie książeczek przeznaczonych dla dzieci od momentu narodzin. Zwykle tego typu bajki prezentują jedynie podstawowe wzory i kolory, co stanowi świetną bazę, jeśli chodzi o dalszy rozwój.

Z biegiem czasu możemy wybierać bardziej rozbudowane książeczki. Zmysł słuchu można rozwijać, słuchając piosenek dla dzieci. Spokojne rytmy nie tylko dają ukojenie maleństwu, ale także uczą wrażliwości i poczucia rytmu.

Niezwykle ważny jest również dotyk. Z większym dzieckiem warto przygotowywać wspólnie posiłki, tak aby mogło ono dotknąć mąki, ryżu i innych produktów spożywczych. Dobrym rozwiązaniem jest także wspólna zabawa plasteliną. Dla mniejszych pociech poleca się maty edukacyjne. Znajdują się na nich elementy o różnej teksturze. Dziecko, dotykając ich, stymuluje dotyk, co ma duże znaczenie w późniejszym etapie życia – maluch lepiej posługuje się na przykład przyborami w szkole.

 

Ruch

Trzeba podkreślić też, jak ważny jest ruch – zarówno w przypadku kilkulatków, jak maluszków, które dopiero zaczynają poruszać się samodzielnie. W pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko jeszcze nie chodzi, ważne jest to, aby zapewnić mu odpowiednią swobodę. Doskonałym sposobem jest wykorzystanie maty edukacyjnej. Umieszczając na niej maluszka, pozwalamy mu wykonywać wszystkie ruchy. Brak pasów bezpieczeństwa sprawia, że dziecka nic nie uciska, co dobrze wpływa na jego komfort. Rodzice mogą także wykonywać wraz ze swoją pociechą różnego rodzaju ćwiczenia. Jednak przed podjęciem tego typu aktywności, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

 Parse error: syntax error, unexpected ':' in /autoinstalator/kinderkraft/wp-content/themes/blueowl/comments.php on line 23